Регресия на съня при бебетата: етапи, признаци и какво да правим с това?

И накрая, разберете, че и този етап от развитието на детето ще мине.

Не е ли разочароващо, когато предишното ви сънливо и добре отпочинало бебе изведнъж започне да има проблеми със съня? Ако случаят е такъв, тогава вашето бебе може да изпитва регресия на съня и да. Това не е никак забавно, нито за бебето, нито за недоспиващите си родители.

Новородените бебета са известни с лошия си режим на сън и веднага щом бебето ви започне да спи по-дълго време... Бум! Регресия на съня чука на прага ви.

Какво е регресия на съня?

Терминът "регресия на съня" се отнася за периода, в който бебето ви започва да изпитва драстични промени в установените преди това модели на сън. Не при всички бебета се наблюдава регресия на съня, но при повечето. Малките деца също преживяват регресия на съня, но засега нека се съсредоточим върху регресията на съня на бебето.

Признаци и етапи на регресията на съня

Съществуват няколко симптома, които са ясен знак, че бебето ви преживява регресия на съня:

•    Чести нощни събуждания
•    Трудно заспиване
•    Дневният сън е станал по-кратък по време
•    Трудно успокояване и повишена раздразнителност или капризност
•    Съпротива към заспиване или към лягане за сън в креватчето

Съществуват няколко етапа, в които бебето ви може да започне да изпитва регресия на съня. Това не са фиксирани етапи, тъй като всяко бебе е различно. Въпреки това се счита, че повечето бебета я изпитват около тези възрасти, така че е най-добре да знаете за тези периоди, ако имате новородено на ръце. Също така си струва да се отбележи, че докато някои продължават по-дълго, други регресии на съня могат да станат доста по-кратки. Всичко зависи от бебето.

Първият етап на регресия на съня обикновено настъпва около три-четиримесечната възраст. Следващият е между осем и десет месеца, докато следващият е около десет до дванадесетмесечна възраст. Регресията на съня на три до четири месеца обикновено е най-трудна за родителите, просто защото е първата, а родителите обикновено вече са изтощени от етапа на раждането.

Какви са причините за регресията на съня и какво можете да направите, за да ги направите поносими?

Съществуват много различни причини за регресия на съня на бебето ви. Не се притеснявайте , това не е нещо, което сте направили, така че не се натоварвайте допълнително. Това е просто част от живота на бебето. 
Основните етапи в развитието (като например когато се учи да се обръща настрани или да сяда, или да пълзи, да ходи и да говори) причиняват регресията на съня. Както и преумората. Ето защо трябва да обръщате внимание на сигналите за сън на бебето. Ако бебето се преумори, то ще се съпротивлява още повече на съня.

Стъпките на растеж са важна причина за регресия на съня при бебетата, но също и никненето на зъби. Да, никненето на зъби може да причини болка и подуване на венците на бебето и това може да е причина за появата на регресия на съня. И накрая, но не на последно място, тревожността от раздяла е друга лоша причина за регресията на съня. Ако бебето ви е свикнало да се приспива с вас, то може да изпитва безпокойство, когато не сте наблизо.

Какво можете да направите, за да преживеете регресията на съня на  бебето?

Първата стъпка е да не бъдете прекалено строги към себе си. Регресията на съня не е по ваша вина и трябва да сте по-търпеливи към себе си и към бебето си. Другите неща, които можете да направите, за да облекчите регресията на съня са:

•    Наблюдавайте сигналите на бебето: търкане на очите, нервност,  прозяване, празен поглед или гледане встрани. Всички те са признаци, че бебето ви трябва да заспи възможно най-скоро.
•    Придържайте се към последователни действия: това важи особено за навиците за лягане. Топла вана, чиста пелена, обилно хранене и след това - в леглото. Погрижете се да бъдете последователни, тъй като създаденият навик играе огромна роля за установяването на добри модели на сън.


•    Създайте спокойна и тъмна атмосфера. Особено през нощта. Изключете светлините и музикалната уредба, за да създадете атмосфера с минимално разсейване. Това трябва да сигнализира на бебето ви, че е нощ и е време за добър сън.
•    Нахранете бебето добре. Уверете се, че то приема необходимите дневни калории, за да не бъде гладно през нощта. Както и преди лягане. Пълният корем може да попречи на бебето да се събуди по време на регресията на съня.
•    Обмислете възможността да обучите бебето, как да заспива и как да се наспива. Това е важно и може да помогне, когато има регресии на съня. Помагайки на детето си да заспива самостоятелно (чрез обучение за сън), вие му помагате в по-дългосрочен план.

И накрая, разберете, че и този етап от развитието на детето ще мине. Той е изтощителен за всеки родител, но регресията на съня няма да продължи толкова дълго, че вие и вашето бебе да не можете да се наспивате отново добре. Това е временно явление и след като сте подготвени за него, лесно ще го преодолеете.

Колики
Колики
Лечение на нослето
Лечение на нослето
Имунитет
Имунитет
Интелектуално развитие
Интелектуално развитие
Апетит
Апетит
Физическа активност
Физическа активност